Pancar Tohumu Tarlaya Düştü, Can suyu Pankobirlik Genel Başkanı Sn. Recep Konuk’un talimatı ile geldi. Avanslar başladı.
Köy ve kasaba ziyaretlerini sürdüren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, üreticilerden gelen talep üzerine Perşembe (bugün) gününden itibaren üreticilere toplamda 102 milyon liralık ayni ve nakdi avans verilmesini sağladı.

Cihanbeyli’nin Taşpınar, Günyüzü, Yapalı, Yeniceoba, İnsuyu-Pınarbaşı ve Ağabeyli köyü ile kasabalarında üreticilerle buluşan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, üreticilerin yoğun ilgisiyle karşılaştı. Gittiği her yerde büyük bir coşku ve kalabalıkla karşılanan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in bugüne kadar gerçekleştirdiği yatırımları anlattı ve bu yatırımların üreticinin daha çok üretmesi, ürettiğinden daha çok kazanması ve tarladaki üretimin sürdürülebilmesi için gerçekleştirildiğini söyledi.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk’u can kulağıyla dinleyen ve yapılan yatırımlardan, sunulan hizmetlerden duydukları memnuniyeti dile getiren üreticiler, Recep Konuk döneminde Konya Şeker’in verdiği destekler ve avanslarla üreticinin en büyük dayanağı, yaptığı ürün alımlarıyla da en büyük güvencesi olduğunu söylediler. Üreticiler, bu yıl havaların erken ısındığını ve bu nedenle de pancarın suya ihtiyaç duyduğunu söyleyerek, üreticinin elektrik ve su parası nedeniyle sıkışık bir dönemden geçtiğini belirterek motorin ve avans desteği verilmesini istediler.

Üreticilerden gelen talebe hak veren ve sadece Cihanbeyli ve köyleri değil üreticinin tamamının talebinin aynı yönde olduğunu belirten  Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk,  yeni kampanya dönemi için avans ödeme zamanın henüz gelmediğini, yapılacak ödemenin genel kurul öncesinde yapılmasının yanlış anlaşılacağını, istismar edilebileceğini söylemesine rağmen, üreticilerin ödeyemedikleri elektrik faturalarını göstererek ısrarla avans istemeleri üzerine Perşembe günü ödemelerin yapılması talimatını verdi.

Konuk, “Bizim yaptığımız her çalışma üreticilerimiz içindir. Geçen hafta 23.4 milyon lira tutarında 5 milyon 930 bin litrelik motorin desteği verdik. Ama, görüyorum ki, üreticilerimiz çok zor durumdalar. Onları naçar bırakamayız. Birileri su parası elektrik parası diye üreticiyi sıkıştırırken kim ne diyecek diye bakamayız, bakmamalıyız.  Üretici alacaklısına mahçup olacağına, onlar sıkıntı çekeceğine biz o sıkıntıyı çekeriz. Bizim görevimiz onların sıkıntıya düşmesini önlemek ve sıkıntılı zamanlarında yardımlarına koşmaktır. Biz, üreticilerimizin huzur içinde kafaları rahat, bilekleri güçlü bir şekilde üretebilmeleri için bu görevi yürütüyoruz. Üreticilerin zor günlerinde onların yanında olmayacaksak, bu görevi yürütmenin bir anlamı olmaz. Bizim yaptığımız her yatırım, verdiğimiz her hizmet üreticilerimiz içindir” dedi.

2013-2014 yılı kampanya döneminde üreticilere 53 milyon liralık gübre desteğinin yanı sıra 26 milyon liralık nakdi avans ve 23 milyon liralık motorin desteğiyle birlikte toplamda 102 milyon liralık destek sağlanmış oldu.
  • Paylaş

Haberler & Duyurular