Seydişehir, Beyşehir ve Çumra da Üreticiden Recep Konuk’a Tam DestekGenel kurul öncesi bölge ziyaretlerini sürdüren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Seydişehir, Beyşehir ve Çumra ilçelerinde kasaba ve köyleri ziyaret ederek üreticilerle kucaklaştı. Gittiği her yerde büyük ilgi gören Recep Konuk, Cihanbeyli’de davul-zurnayla, Beyşehir’de traktörlerle ve Çumra’da da havai fişeklerle karşılandı.

Seydişehir, Beyşehir ve Çumra ilçelerinin tüm köy ve kasabalarını bir bir gezen ve üreticilerle kucaklaşmasını sürdüren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk gittiği her yerde büyük sevgi seliyle karşılandı. Seydişehir Kaymakamı Tuncay Sonel, Belediye Başkanı Abdulkadir Çat, Ziraat Odası Başkanı Ramazan Çınar, Beyşehir Belediye Başkanı İzzet Taşçı, Beyşehir Ziraat Odası Başkanı Adem Metli ile kasaba belediye başkanlarının da katıldığı ziyaretlerde, üreticiler Recep Konuk’un yaptığı yatırımlar sayesinde evlerine ekmek götürdüklerini dile getirdiler.Coşkulu kalabalıklara hitap eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, fukaralığı sonlandırmanın tek bir yolunun olduğunu ve bunun da üretimle mümkün olacağını belirterek, “Biz fabrika yapmasaydık üreticilerimiz ürettiklerini kime satacaktı? Üreticinin fabrikası olacak ki, ürünleri de para edecek, çiftçinin cebi para görecek. Yoksa, fukaralığı önleyemeyiz. Bizim yaptığımız her bir yatırım üretime ve üreticiye dönük yatırımdır” dedi.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’deki gelişmeleri anlattığı, tesisleri neden ve niçin yaptıklarını dile getirdiği konuşmalarında hep üreticilerin menfaatleri doğrultusunda hizmet verdiklerini söyledi. Konya Şeker’in bir dünya devi olma yolunda hızlı adımlarla yürüdüğünü, bu kutlu yürüyüşü kimsenin engellemeye gücünün yetmeyeceğini belirten Konuk, “Bugün dünyada iyi bir yerdeyiz. Herkes Konya Şeker’i model olarak alıyor. Üniversitelerde tez konusu olduk. Bu kadar kısa zamanda büyümek herkesi tedirgin etti. Bir dönem bunu engellemek için her türlü ayak oyunları oynandı, olmadık iftiraları atıldı ve gelişen, büyüyen, üreticisiyle el ele olan Konya Şeker ve Recep Konuk itibarsızlaştırılmak istendi. Sonuç ne oldu, bütün yalanlar iftiralar yargıya tosladı, müfteriler yargıya hesap veriyor. Bu kurumun bütün iş ve işlemlerinin temiz olduğunu teftiş raporları bir kez daha tescilledi. Bu ucuz oyunlara dün gelmedik, siz de gelmediniz şimdi zaman daha sıkı durma zamanı. Kaybettiğimiz zamanı geri kazanma zamanı. Tesislerinize sahip çıkın, genel kurulunuza sahip çıkın ve siz iri ve diri durun ki bu kutlu yürüyüş, bu refah yolculuğu hız kazansın, daha da hızlansın” diye konuştu.Konya Şeker’in yaptığı yatırımların hepsinin de üreticilerin ürünlerine değer katacak yatırımlar olduğunu, yatırımları yaparken üretimin devamlılığını esas aldıklarını ve bu yüzden de tarımsal sanayi yatırımlarına ağırlık verdiklerini kaydeden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, konuşmalarında şu ifadeleri kullandı;

“Bugün dünyada trendi hızla yükselen iki sektör var. Bunlardan birisi gıda, diğeri ise enerji sektörü. Biz, gıda sektöründe varız ve enerji sektörüne de girdik. Dünyadaki gelişmeleri yakından takip ederek, ülkemizde ne yaparsak bizim üreticilerimizin refah seviyesi nasıl yükselir. Üreticilerimizi nasıl ayakta tutabiliriz, onların büyük şehirlerin varoşlarına göçünü nasıl engelleyebilirizin hesabını yapıyoruz. Yaptığımız yatırımlar da bunlara yöneliktir. Biz ahıra, ağıla ve tarlaya iş üretirsek ki tüm çabamız bu yönde, işte o zaman üreticilerimizi fukaralığın pençesinden kurtarabiliriz.Üreticilerimizin ürün desenlerinin artmasına çaba gösteriyoruz. Sadece tek ürüne bağlı kalmalarının önüne geçmek istiyoruz. Bu amaçla Seydibey Patates Tesisleri’ni kurduk, bu yüzden Altınekin Ham Yağ Tesisleri’ni hayata geçirdik. Bu nedenle Kaşınhanı Panagro Et ve Süt Ürünleri Tesisleri’ni açtık. Çikolata, bonbon şekeri, etanol, yem fabrikası, sıvı şeker gibi tesisleri kurduk ki, üreticilerimizin ürünleri bu tesislerde işlensin ve katma değerli hale gelsin diye. Yaptığımız tesislerin üreticilere olan katkısını görüyorsunuz. Patates fiyatları başka bölgelerde ne kadar, kaça satılıyor, bizde nasıl her şey ortada. Ha keza ayçiçeğinde de durum aynı. Biz Ham Yağ Tesisleri’ni yapmasaydık üreticimiz para kazanamayacaktı. Bu tesislerle birlikte bölgemizdeki üretim de arttı. Patateste, ayçiçeğinde, kanolada, şeker pancarında geçmiş yıllara oranla ekim alanları ikiye, üçe hatta dörde katlandı. Bu artıştan yararlanan da bizim üreticilerimiz oldu. Hayvancılık bölgemizde bir anda gelişti. Şimdi herkes hayvancılık yapmaya başladı. Neden? Çünkü, Konya Şeker gibi arkalarında alım garantisi olan bir güç var da ondan. Eskiden bu gücümüz yoktu. Ama, Şimdi Allah’a binlerce şükür artık hem gücümüz, hem paramız, hem de bilgi ve tecrübemiz var.”

Pankobirlik Genel Başkanı’na gittiği her yerde büyük teveccüh gösteren ve yanında olduklarını her fırsatta dile getiren üreticiler de Konya Şeker’de Recep Konuk ile başlayan değişim ve gerçekleştirilen yatırımların üreticiye nefes aldırdığını söyleyerek Konuk’a desteklerini coşkulu bir şekilde bir kez daha ifade ettiler.
  • Paylaş

Haberler & Duyurular