Konya Şeker ilk 100’deki dört şirketiyle Konya’daki Toplam Kurumlar Vergisinin %13,56’sını tek Başına Ödedi
Maliye Bakanlığı’nın Türkiye genelinde kurumlar vergisi rekortmenlerini açıklamasının ardından Konya Vergi Dairesi Başkanlığı da Konya’daki kurumlar vergisinde ilk yüzde yer alan şirketleri duyurdu. 623.122 mükellef arasında kurumlar vergisi sırlamasında Türkiye genelinde  birçok sanayi devini geride bırakarak 60’nıcı sıraya yükselen Konya Şeker, Konya’nin iftihar listesinde gurup şirketlerinden Beta Ziraat, Anadolu Birlik Holding ve Panek ile birlikte yer aldı. Konya’daki 13.303 mükellef arasında kurumlar vergisi sıralamasında ilk yüzde 4 şirketiyle yer alan Konya Şeker gurubu bu 4 şirketiyle Konya’da tahakkuk eden toplam 341.768.673 TL’lik kurumlar vergisinin 46.377.186 TL’sini ödedi. Sadece ilk yüzde yer alan 4 şirketiyle Konya’daki kurumlar vergisinin tek başına % 13,56’sını ödeyen Konya Şeker, kurumlar vergisi performansını 2011 yılına göre %4,06 oranında artan Konya’da amiral gemisi Konya Şeker San. ve Tic. A.Ş. ile vergi performansını geçtiğimiz yıla göre %28,6 oranında arttırarak Konya ortalamasının 7 katına ulaşan bir performans sergiledi.

“Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır” anlayışıyla hareket eden ve hem üreticisine, hem çalışanlarına, hem de devletine kazandırmayı kendisine ilke edinen Konya Şeker ailesi, ödediği vergiler ve hem Türkiye, hem de Konya genelindeki vergi rekortmenleri sıralamasında doğru, kararlı ve sağlam bir yönetim anlayışı sergilediğini gösterdi.

Türkiye genelinde bankaların ve enerji şirketlerinin ardından 60.sırada yer alan Konya Şeker, tek başına 43 milyon 457 bin 746 lira vergi ödeyerek gıda şirketleri arasında ilk sırayı aldı. Konya Şeker’in bu başarısının ardından da, Konya Şeker’in de içerisinde yar aldığı Anadolu Birlik Holding’e(ABH) bağlı şirketlerden de Türkiye’nin en büyük tohumculuk şirketi olan Beta Ziraat, yatırım yapmasına rağmen ödediği 1 milyon 272 bin 793 lira vergiyle Konya genelinde ilk 100 içerisinde 16’ncı sıraya yerleşti. Bu arada şirketlerin çatısı konumundaki Anadolu Birlik Holding’te 19’uncu sırada yer alarak devletin kasasına 1 milyon 214 bin 166 lira katkı sağladı. Konya Şeker’in ve AB Holding’e bağlı şirketlerin ürünlerinin pazarlamasını yapan Panek A.Ş’de devletine 432 bin 479 lira vergi ödeyerek ilk 100 içerisinde 85’nci sırada yerini aldı.

Son 10 yıl içerisinde 1.8 milyar dolarlık yatırım yaparak bölgesine ve ülke tarımına 28 devasa tesis kazandıran Konya Şeker ailesi, yatırımların yanı sıra üreticilerine avans desteği verdi, üretimin sürdürülebilir olması adına tarımsal sanayi tesisleri kazandırdı, istihdama katkı sağladı ve devletine olan yükümlülüğünü de yerine getirerek vergisini de ödedi.

Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker başta olmak üzere Beta Ziraat, ABH ve Panek gibi üretici odaklı şirketlerin gerek ülke genelinde, gerekse Konya genelindeki vergi sıralamasında ilk 100 içerisinde yer almalarını değerlendirdi. Recep Konuk, Konya Şeker ve sıralamaya giren diğer 3 şirketle ülke çiftçisinin kendi derdine derman üretirken ülkemize karşı yükümlülüklerini de eksiksiz yerine getirmenin haklı gururunu yaşadığını belirterek, “Yaptığımız yatırımlarla üretici ortaklarımızın tarımsal faaliyetlerinin sürekliliğini sağladık. Üretici ortaklarımızı üretimin her aşamasında gerek avans uygulamaları, gerekse yüksek ürün bedelleriyle destekledik. Bunları yaparken de ödediğimiz vergi ile ülke ekonomisine katkı verdik. Bundan da büyük gurur duyuyoruz. Listede şimdilik 4 şirketimiz var. Bu şirketlerin sayısı da ülke ekonomisine katkısı da katlanarak artacak. Çünkü biz, göstermelik yatırım yapmıyoruz. İş olsun diye iş yapmıyoruz. Kurduğumuz her işletme rantabl çalışıyor. İyi yöneltiyor. Kâr ediyor ve ettiği kârın da vergisini ödüyor. Sürekli yatırım yapan bir şirketin, üstelik de büyük bütçeli yatırımlar gerçekleştiren bir gurubun vergi sıralamasında da yukarılara tırmanması sık rastlanan bir durum değildir. Bunun olabilmesi için yaptığınız yatırım miktarından daha çok kârınızın olması gerekir. Konya Şeker ve gurup şirketleri iyi yönetildiği, ticari faaliyetlerini sağlam ve etkin yürüttüğü, doğru alanlara doğru yatırımlar yaptığı için ticaretin doğasında olan risklere maruz kalmamış ve kâr etmiş, bir yandan ettiği kârla yatırım yapmış, bir yandan da kazancının vergisini ödeyerek iftihar listelerine ismini yazdırmıştır” diye konuştu.

İlk yüz de yer alan tek kooperatif iştiraki ve gıda sanayinde Anadolu’nun tek temsilcisi, gıda üreticileri arasında da ilk sırada olmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Recep Konuk açıklamasında özetle şunları söyledi:

“Ülkemize karşı vazifemizi yapmanın gururunu, değer üreterek, gelir oluşturarak ve vergimizi eksiksiz ödeyerek helalinden kazanmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Herkes bu tabloya iyi baksın. Bu tablo doğru yönetim ve tarım sektöründe vitesi yükseltince neleri başarabileceğimizin ispatıdır. Biz bu iftihar listesinde sürekli ilerlediğimiz için, rekortmenler arasında rekorumuzu sürekli yenilediğimiz için mutluyuz. Tarım sektöründen daha çok kurumun ilk yüzün içinde olmasını istiyoruz. Bunlar gerçekleştiği zaman biz şunu bileceğiz, refah İstanbul’un dışına da yayılıyor, Anadolu’da daha çok yatırım yapılıyor, daha çok iş sahası açılıyor, tarımsal üretim değerleniyor ve oluşan katma değer sektörde kalıyor.

Maalesef ülkemizde tarım ekonomik bir sektör değildir diyenler var. Tarım ülke ekonomisinin kamburudur ezberini tekrarlayanlar var. Türk tarımı ve tarımsal sanayisinin rekabet gücü yoktur diye ferman buyuranlar var. Bunlar ve bunlar gibi, Türk tarımı, Türk çiftçisi ve tarımsal sanayimizi hedef alan haksız eleştiriler, Konya Şeker ailesinin yatırımları ve ödediği vergi ile tekzip edilmiştir. Konya Şeker ve diğer 3 şirketimiz nezdinde Türk çiftçisi ödediği vergi ile devletimize yük olmadığını, devletimizin üzerinden yük aldığını ispatlamıştır. Konya Şeker ve diğer iştiraklerimiz olarak bizim verdiğimiz vergi, ortaklık yapımız düşünüldüğünde Türk çiftçisinin ödediği vergidir. Yani hiç kimse Türk çiftçisi vergi vermiyor diyemez. İleriki yıllardaki hedefimiz, üretici ortaklarımıza ve tarıma karşı sorumluluklarımızı yine eksiksiz yerine getirerek Türk çiftçisini bu gurur tablosunda daha üst sıralara taşımaktır.”

 
  • Paylaş

Haberler & Duyurular