Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in 2023 yılı hedefini belirlediKonya Şeker’in 60.Olağan Genel Kurulu’nda konuşan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, hem ülkemizin, hem de Konya Şeker’in gelişmesini hızlı bir şekilde sürdürdüğünü belirterek, bu gelişmeye paralel olarak 2023 yılı vizyonumuza değer katacak bir hedefin ortaya konulması gerektiğini söyledi ve “ülkemizin 2023 vizyonuna paralel şekilde Konya Şeker olarak bizim hedefimiz dünyanın ilk 5 gıda şirketi arasında yer almaktır” dedi.

Konya Şeker Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin 60. Olağan Genel Kurulu ortakların katılımı ile Konya Şeker’de gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, Konya Şeker’in yıllık blançosu ile Yönetim ve Denetim Kurulu raporları tek tek okundu ve oy birliğiyle oylanarak kabul edildi. Konya Şeker’in 800 milyon lira olan sermayesi de 100 milyon lira artışla 900 milyon liraya çıkarıldı.

Genel Kurul’da gündem maddeleri üzerinde söz alan Ankara Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Bıyıklıoğlu her genel kurul için geldiklerinde Konya Şeker’in mutlaka yeni bir yatırımına veya sektöre getirdiği yeniliğe şahit olmaktan gurur duyduklarını belirtti ve, “ Ayrıca Konya Şeker’in İSO 500’deki dev şirketler sıralamasında 44. olması bizi fazlasıyla mutlu etmiştir” diye konuştu.

Genel Kurul’da söz alan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, genel kurula katılan tüm ortaklarına teşekkür etti. Konuk, Konya Şeker’in bir üretici kooperatifi şirketi olduğunu belirterek, kamuoyunda kooperatiflerle ilgili kötü bir algının olduğunu ifade etti ve, “Çok şükür Pankobirlik bunları aşmıştır. Türkiye genelindeki bu algıyı Pankobirlik yıkacaktır. Diğer bir kötü algı ise bir şehirde liman yoksa, sanayisinin de çok başarılı olamayacağı kaygısıdır. İnşallah, Konya Şeker’le bu algıyı da kıracağız” şeklinde konuştu.Konya Şeker’deki gelişmeleri ve yapılan yatırımları dile getiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk şunları söyledi;

“Genel Kurula gelirken yanılmamak için bir kez daha baktım ve 17 şirketin bünyemize katılmış olduğunu gördüm. Konya Şeker sadece yatırım yapmamış, yatırım yaparak kendi bünyesini de güçlendirmiştir. Bu gün yapılan sermaye artışıyla birlikte ortaklarımız olan kooperatiflere de kaynak aktararak, onların da güçlenmesine vesile olmuştur. Ama tüm bu gelişmelere, halisane duygularla yapılan çalışmalara rağmen Konya Şeker’i durdurmak isteyenler, yalan haber çıkaranlar ve iftira atanlar olmuştur. Çünkü, hızlı bir büyüme içerisinde olan Konya Şeker birileri için rakip olarak görülmüştür. Örneğin Konya Şeker patatesi üreticisinden 40 kuruşa alırken, Niğde ve Nevşehir’de üreticiler patatesi 25 kuruşa, Ödemiş’te ise 8 kuruşa satmıştır.

Bunun bir anlamı olmalıdır. Evet, bunun anlamı Konya Şeker varsa Konya çiftçisinin ürünü 5 katı fazla para ediyor demektir. Aynı şeyi ayçiçeğinde de yaşadık. Konya Şeker bu fiyatları açıklamamış olsaydı aradaki fark kimin cebine gidecekti onu da siz tahmin edin. Onun içindir ki Konya Şeker’e sen etliye-sütlüye karışma deniyor. Biz yanlış algı ve farklı kaygılardan dolayı dışarıda kalamayız. Allah, doğrunun her zaman yanındadır ve yardımcısıdır. Siz doğru olun ki, eğri belasını bulur.”

KONYA ŞEKER, TARIMIN VE SEKTÖRÜN AMİRAL GEMİSİDİR

Konya Şeker’in yaptığı tarımsal sanayi yatırımları ve gerçekleştirdiği tarımsal faaliyetler sonucu sektörün ve tarımın amiral gemisi olduğunu ifade eden Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, “Tarımın açılmamış karlı yollarını Konya Şeker’le açacağız. Biz bu emanete ihanet etmek için görevi devralmadık. Biz bu emaneti çok daha ötelere taşımak için aldık. Bir çok ürün portföyü ortaya çıktı, Pek çok yatırım kuruma katılmaya başladı. Yakın bir zamanda gümrük duvarları kalkacak, koruma duvarları içinde ticaret sınırları olmayacak. Bizler, koruma duvarlarının olmadığı yıllara yatırım yapıyoruz. Onun için üniversite kuruyoruz, bu üniversitelerde çiftçi çocuklarına öncelik vereceğiz. Bizim çocuklarımız bugüne kadar hep horlandı. Artık bundan sonra açık açık söylüyorum, bizim çocuklarımız horlanmayacak” dedi.


 
HEDEFİMİZ; DÜNYA’DA İLK 5 İÇİNDE OLMAK

Herkesin ve her kurumun bir hedefinin olması gerektiğini söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in de ileriye dönük bir hedefinin olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü;

“2023, Cumhuriyetimizin 100.yılında ülkemizin hedefi, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olmaktır. Bundan 10 sene sonrası için tarım sektörümüzün önündeki hedef çok daha çarpıcıdır ve dünyadaki tarım ekonomileri arasında ülkemiz ilk beşi hedeflemiştir. Konya Şeker olarak biz 2023 vizyonuyla paralel bir hedefe sahibiz. Dünyanın en büyük tarım ekonomileri arasında ilk 5’te yer alacak Türkiye’ye dünyanın en büyük 5 gıda markasından birine sahip olmak yaraşır ve inşallah Konya Şeker o hedefi realize etme gururunu yaşayacak. Bizim hedefimiz dünyanın en büyük 5 gıda markasından biri olmak.

Geldiğimiz nokta itibariyle hedefimize de adım adım ilerlediğimizi rahatlıkla söyleyebilirim. Bakınız, öz kaynaklarımız 7 milyon liradan 1 milyar 037 milyon liraya çıkarak % 14 bin büyüme göstermiştir. Bu ve buna benzer rakamları artırabiliriz. Bunu sadece Konya’da değil Türkiye’nin her yerinde yapacağız. Hep beraber üreticileri ayağa kaldıracağız. Üreticilerin sorunlarını birlikte çözeceğiz.”

Konya Şeker’in kuracağı Tarım ve Gıda Üniversitesi, özelleştirmeden alınan Sivas-Kangal Termik Santrali, Ilgın ilçesinde gerçekleştirilecek Termal projeleriyle ilgili ortakları bilgilendiren Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, İbn-i Sina’nın söylediği bir sözünü hatırlattı ve şöyle dedi;

“İbn-i Sina der ki; İki şeyi unutun. Birincisi, size yapılan her türlü kötülüğü, ikincisi de sizin başkalarına yaptığınız her türlü iyiliği. Ama der, iki şeyi asla unutmayın; Allah(CC) ve ölümü. Sakın ola bu ikisini unutmayın. Biz, yaptığımız iyilikleri, bize yapılan kötülükleri unuttuk ama bizi yaradan, bize her türlü aklı, fikri veren yüce rabbimizle, her canlının tadacağı ölümü hiç unutmadık ve unutmayacağız da.

Katılımlarınız için teşekkür ederim. Hepinizin Ramazan Bayramı’nı şimdiden kutluyorum. Allah, hepinizden razı olsun. Ramazan’ın rahmet ve bereketi üzerimizden, bu topraklardan hiç eksik olmasın. Rabbim çıktığımız bu mübarek yolda, Anadolu’nun, Anadolu’nun köylerinin, Anadolu insanının, bizim milletimizin ekmeğini büyütme mücadelesinde önümüze çıkacak badireleri, yolumuza çıkacak engelleri aşacak gücü bu kuruma nasip etsin.”

  • Paylaş

Haberler & Duyurular