Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, yeni yıl mesajı yayınladıYeni yıl dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, tarımsal sanayide ilk fabrikayla sahne alışlarının 60’ncı, ikinci yatırım hamlesini ete kemiğe büründürmenin 10’uncu yılında 1 fabrikadan 30 üretim tesisine ulaşmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirtti. Konuk, “Daha çok yatırım, daha çok tesis, daha çok üretim, daha çok ürün, daha çok üreten ve daha çok kazanan çiftçi, kendine yetenden daha fazlasını üreten, ürettikçe zenginleşen bir Türkiye iddiamızı devam ettiriyoruz” dedi.

“Bir yılı daha geride bırakıp 2014’e adım attık. 60 sene önce 1954’ün Eylül ayında ilk üretimini gerçekleştiren Konya Şeker,  2014 ile birlikte üretimdeki tecrübesini 60 şeref yılına ulaştıracak” diyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Yeni Yıl mesajında şunları söyledi;

“Aradan geçen 60 yıl, 1954’ün Eylül’ünde ilk üretimle tadını aldığımız kendi ayaklarımız üzerinde yükselebileceğimize dair ilk kıvılcımla oluşan özgüveni,  fabrikanın kapısından giren ilk pancar ve şeker fabrikasında çuvallara konan ilk şekerde yaşadığımız o ilk heyecanı, on binlerce üreticinin yaşadığı o ilk mutluluğu asla unutturmadı.  Biz bundan 60 yıl önce geleceğe müdahil olabileceğimizi öğrendik. Zamanın akışını lehimize değiştirebileceğimizi anladık. Geleceğe, tarlanın geleceğine yön verebileceğimizi fark ettik.

Bizden önceki kuşakların takipçileri olarak, onların cesaret, idrak ve girişimcilik ruhunu genlerimize nakşederek yarım asır süren durgunluğumuzu 2000’li yıllarla birlikte üstümüzden attık ve 2004 yılından itibaren Konya Şeker’in ikinci yatırım hamlesini başlattık. İlk şeker fabrikamızın üretime başlamasının 50’nci yılında ikinci fabrikamızı yine bir Eylül ayında üretime başlattık. Yarım asırlık ataleti geride bırakmamızın nişanesi olan Çumra Şeker Fabrikasının da 2014 ile birlikte üretimdeki 10’ncu yılını kutluyoruz.

TEK KAMPUSTAN 6 KAMPUSA ULAŞTIK

Bundan 10 yıl önce on binlerce üreticinin huzurunda bir söz verdik; Konya Şeker’de inşaat da yatırımda hiç bitmeyecek. Tarımsal sanayide ilk fabrikamız ile sahne alışımızın 60’ncı, İkinci yatırım hamlesini ete kemiğe büründürmemizin 10’ncu yılında bir fabrikadan 30 üretim tesisine ulaşmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Tek fabrika ve tek üretim kalemiyle çıktığımız yolda 10 yılda gıdadan tarıma, kimya sanayinden enerji ve turizme kadar 5 ana sektörde yüzlerce üretim kalemine ulaştık. Tek kampüse sıkışmış Konya Şeker bugün Konya Merkez’den Çumra’ya, Cihanbeyli’den Seydibey’e, Altınekin’den Meram’a kadar Konya’nın dört bir yanına dağılmış 6 kampüste refahı Konya’nın dört bir yanına ulaştırıyor. Konya’dan Kangal’a kurduğu gönül hattıyla enerjisini Türkiye ile paylaşıyor.

Dün sadece şeker pancarına teminat oluşturabilen ve üretici ortakları ile tek irtibatı şeker pancarından ibaret olan Konya Şeker, bugün üretici ortaklarının patatesini, mısırını, arpasını, ayçiçeğini, kanolasını da değerlendirebiliyor. 2013’te müdahil olduğu ve üreticiden süt alımıyla başlattığı hayvancılığa müdahalesini ikinci yatırım hamlesinin 10’ncu yılında yani 2014 ile birlikte sütte katlayarak büyütmeye ve doğrudan ve büyük miktarda besi alımıyla hayvansal üretime taşımaya hazırlanıyor.

Daha çok yatırım, daha çok tesis, daha çok üretim, daha çok ürün, daha çok üreten ve daha çok kazanan çiftçi, kendine yetenden daha fazlasını üreten, ürettikçe zenginleşen bir Türkiye iddiasını gerçekleştirmek için her yıl bir öncekinden çok yatırım yapan ve hedefini kendi hinterlandındaki her ürün ve her üreticiye teminat oluşturana kadar sınırsız yatırım olarak tarif eden Konya Şeker, tarımsal sanayiye ilk adım atışının 60’ncı, ikinci üretim hamlesinin başlangıcının 10’ncu yılı olan 2014 yılı ile Cumhuriyetimizin 100’ncü şeref yılında ulaşmayı arzuladığı ve kendisine vizyon olarak belirlediği dünyanın en büyük beş gıda şirketinden biri olma hedefine yeni yılda yapacaklarıyla bir adım daha yaklaşacak. Her yeni yılda olduğu gibi 2014 yılını da bir önceki yılda gerçekleştirdiklerinden daha fazlasını, çok daha fazlasını yapma iddiasıyla karşılayacak.”

60 YIL ÖNCEKİ HEYECANIMIZI KAYBETMEDİK


Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, 1954’ün Eylül’ünde fabrikanın kapısından giren ilk ürün ve şeker çuvalına dökülen ilk şekerde yaşanan heyecanı hem unutmadıklarını, hem de o heyecanı yeni tesisler, yeni ürünlerle yeniden yaşatmayı ve kendi geleceklerine yön verme kararlılıklarını hiç kaybetmediklerini vurguladığı mesajında şu ifadeleri kullandı;

“60 yıl önce ilk fabrika ve ilk üretimle çıktığımız yolda bugünün bayraktarları olarak biz, fabrikanın kapısından 1954’ün Eylül’ünde giren ilk ürün ve şeker çuvalına dökülen ilk şekerde yaşanan heyecanı hem unutmadık hem de o heyecanı yeni tesisler, yeni ürünlerle yeniden yaşatma ve kendi geleceğimize yön verme kararlılığımızı asla kaybetmedik.

Biz her yatırımda 60 yıl önceki heyecanı yaşıyor ve O heyecanla her yeni yılı takvim yılı olarak karşılamıyor, her yılın 1 Ocak’ında yeni yatırım yılına adım atıyoruz.

Bir eli toprakta bir eli duada aza da çoğa da şükreden üretici ortaklarımız ve ülke çiftçisi ile milletimiz için her yeni yılın bir öncekinden daha müreffeh daha zengin olması için çaba gösteriyoruz.

Peygamber Efendimizin (S.A.V.) “İki günü bir birine eşit olan ziyandadır” hadisine uyarak her yeni yılı üretici ortaklarımız ve ülkemizin kâr hanesine eklemeye gayret ediyoruz.

Bu gayretimizi ilânihaye ve kesintisiz sürdürme kararlılığında olduğumuzu hep ifade ettik. Bu bereketli toprakların cömertliğine her yaptığı yatırımda bir kez daha şahitlik eden ve o cömert, bereketli toprakların sunduğu zenginliğin ülke çiftçisine ulaşmasına, milletimizin zenginlikle buluşturulmasına, o zenginliğin de gelecek nesillere aktarılmasına Konya Şeker olarak aracılık ettik. Ülkemizin evlatları ve milletimizin her ferdi için, her yeni günün bir önceki günden, her ayın bir önceki aydan, her yılın bir önceki yıldan daha güzel, daha huzurlu ve daha müreffeh olması için gösterdiğimiz gayretin 2014 yılında daha da katlanarak artacağını belirtir, başarı, sağlık, huzur ve mutluluk dolu hayırlı bir yıl dilerim.”
  • Paylaş

Haberler & Duyurular