Konya Şeker’in Pancar Alım Kampanyaları BaşladıKonya Şeker’in Konya Fabrikası'nın 61’inci, Çumra Fabrikası'nın ise 11’inci pancar alım kampanyası başladı.

Çumra Şeker Kampüsü’nde düzenlenen programa, Çumra Kaymakamı Alpaslan Yılmaz, Çumra Belediye Başkanı Mehmet Oğuz, Konya Şeker ve Anadolu Birlik Holding CEO’su Hamdi Bağcı ve üreticiler katıldı. Programda konuşan Konya Şeker ve Anadolu Birlik Holding CEO’su Hamdi Bağcı, bu yıl Konya Şeker’in Konya Fabrikası'nın 61'nci, Çumra Fabrikası'nın ise 11'nci kampanyasını gerçekleştireceğini belirterek, "Konya Şeker, bu yıl üreticilerden toplamda 3 milyon 155 bin ton civarında pancar alımı yapacak. Konya Şeker hinterlandında bulunan 238 köyde 457 bin 453 dekarlık alanda, 18 bin 41 üretici ile sözleşmeli üretim yapıldı" dedi.

“PANCARI ALMADAN ÇİFTÇİYE 210 MİLYON AVANS ÖDEDİK”

Göreve geldiği gün itibariyle pancarların kantara tesliminde mesai mefhumunu ortadan kaldıran Panko Birlik Genel Başkanı Sayın Recep Konuk’un talimatlarıyla 8 bölgede 46 kantar ve 66 boşaltma makinesiyle 7 gün 24 saat pancar alımı yapılacaktır. Aldığımız pancarın fire-polar analizinin büyük bir kısmı pancar aldığımız noktalarda gerçekleştirilir. Konya Şeker, bu kampanya döneminde fireler düştükten sonra 3 milyon 55 bin ton pancar işleyecek. İşlenen pancardan 435 bin 500 ton kristal şeker, 610 bin ton yaş pancar küspesi, 115 bin ton melas, 40 bin ton kuru küspe üretilmesi planlanıyor. Her iki fabrikada da yapılan çalışmalar sonucu bu kampanya süresince fabrikalar günlük pancar işleme kapasitesi 28 bin tona çıkarılacak. Bu yıl kampanya süresi 110 gün olarak planlanmıştır. Pancar alımı esnasında çiftçilerimize yaklaşık olarak 210 milyon TL daha pancarı teslim almadan önce avans ödemiş durumdayız” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından pancarlarını ilk önce getiren 3 kişiye ödül verildi. Program dua edilerek pancar alımına başlanmasıyla sona erdi.
  • Paylaş

Haberler & Duyurular