Recep Konuk: Saygın ve kudretli bir Türkiye için Çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle kutlama mesajı yayınlayan Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, “Millet hissiyatını temsilden başka gayesi olmayan ve tek amacı, gelecek genç nesiller için istikbali garantide, istiklalini güçlü ekonomisi ve standardı yükselmiş demokrasisi ile dünya milletler ailesi arasında edindiği saygın ve kudretli konumuyla taçlandırmış bir Türkiye için çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz” dedi.

Konuk mesajında şunları söyledi;

“Milli Bayramlar, bizim millet olarak bağlarımızı güçlendiren bir tarihi anın ve o anın yüklendiği anlamın mana kazandığı özel ve özellikli günlerdir. Bu özel ve özellikli günler ya ifade ettikleri bir başlangıç ya hep birlikte ulaşılan bir zafer, elde edilen başarı veya elbirliği ile ulaşılan sonucun tüm mana bütünlüğüyle nesilden nesle millet hafızasında taşınmasına vesile olan günlerdir. Biz millet olarak, her milli bayramda hep birlikte yeniden o güne döner, o günlerin yüklendiği mana bütünlüğünü yeniden idrak eder ve milletimizin yaşadıklarından ve omuz omuza vererek ortaya konulan irade ile başardıklarından, birbirimize tekrar kenetlenmek, zorlukları aşmak ve yeni hedeflere yürümek için ilham ve güç alırız.

Bu anlamda 19 Mayıs, herkesin son beklediği bir dönemde milletimizin yeni ve güçlü bir başlangıç yaptığı tarihtir. Parlak bir geleceğe, istiklale ve istikbale adım attığı tarihtir. Millet olarak son beklentisini sonlandırıp, geleceğe adım attığımız tarih yolculuğunun başlangıcıdır. 16 Mayıs 1919’da işgal altındaki İstanbul’dan yola çıkıp, Mustafa Kemal ile birlikte Bandırma Vapurunda bulunanların 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basmasıyla millet olarak yeni bir başlangıç yaptık. Hürriyet meşalesini o gün ateşledik. Türk milletinin istiklaline ve istikbaline sahip çıkma iradesini temsil eden o ışık Anadolu’nun tamamını aydınlattı. Samsun’dan yola çıkan meşale varlıklısı yoksulu, okumuşu okumamışı, köylüsü kentlisi, kuzeylisi güneylisi, doğulusu batılısı herkese ve her kesime bayraktarlık etti, nesep meşrep, kök köken farkı gözetmeden arkasında milyonların yer aldığı bir yolculuk yaptı Anadolu’da. Ve o yolculuk İzmir’de zaferle noktalandı.”96 YILDIR GÖNLÜMÜZ VE ZİHNİMİZ HEP GENÇ

Bedeni genç olanlar kadar, zihni ve idraki genç olanlara sesleyen Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Recep Konuk, mesajını şöyle sürdürdü;

“Nefesi kuvvetli, bileği güçlü, kararlı, idraki tam millet evlatlarının gerçekleştirdiği o yolculuğun sonunda kurulan genç Cumhuriyetimiz kazanılan istiklali ve istikbalini gençlere emanet etti. Samsun’da vücut bulan iradenin hep diri hep genç kalması, mücadele azminin gelecek kuşaklarda da var olması için, o başlangıç Türk Gençliğine bayram olarak ithaf edildi.

96 yıl önce çıktığımız o yolculukta, İstiklal Harbi meydanlarında neyin peşinde olduğumuzun tam idrakinde verdiğimiz kararlı mücadeleyi, 96 yıldır olduğu gibi gönlümüz ve zihnimiz hep genç, nefesimiz kuvvetli, bileğimiz güçlü olarak istiklal ve istikbal için sürdürüyoruz. Millet hissiyatını temsilden başka gayesi olmadan tarihten çıkardığımız dersle düşüncede ve icraatta hep genç kalarak, dinamik biçimde, mücadele azmi ve kararlılığından hiçbir şey kaybetmeden ve asla yılgınlığa düşmeden gelecek genç nesiller için istikbali garantide, istiklalini güçlü ekonomisi ve standardı yükselmiş demokrasisi, dünya milletler ailesi arasında edindiği saygın ve kudretli konumuyla taçlandırmış bir Türkiye için çalışmaya ve üretmeye devam ediyoruz.”

EMANETİ TAŞIYAN GENÇLERİMİZLE GURURLANIYORUZ

“Emaneti taşıyan gençlerimizin başarılarıyla gururlanıyor, daha fazla desteği ve daha fazla imkânı hak ettiklerine inanıyoruz” diyen Recep Konuk, Atatürk’ü Anma ve Gençlik Bayramı mesajını şu sözlerle tamamladı;

“Çünkü biz şunu biliyoruz ve şunun idrakindeyiz; fiziken de bedenen de zihnen de yaşlanan bir dünyada bizim en büyük gücümüz gençliğimiz ve gençlerimizdir. Gençlerimizin ve gençliğimizin enerjisiyle, gençlerimizin geniş ufku ve onların genç bakışıyla daha müreffeh, daha güçlü, daha saygın bir gelecek inşa etmek elimizdedir. Bir şartla, tıpkı Samsun’dan başlayan istiklal ve istikbal yürüyüşündeki gibi gençlerimizin bir biriyle omuz omuza yürümesini sağlayarak. Hiçbir gencimizin enerjisini ve kabiliyetini dışlamayarak. Onların bir birine omuz vurmasına neden olan istismara açık zeminleri ortadan kaldırarak. Onların yaşadığı ve yaşayacağı ortamlardan ve ülkemizden sebebi ve sonucu her ne olursa olsun acı, hüzün, keder ve hayal kırıklığına sebep olan kardeşi kardeşe düşman eden bataklıkları kurutarak.

Biz şunu biliyor şuna inanıyoruz,  bizim ülkemizin ne sokak köşelerinde, ne tarlada, ne bağda, ne okul ne fabrika kapılarında, ne dağda ne bayırda bir tek evladımızı bile kaybetme, bir tek evladımızın enerjisinden bile yararlanmama, bir tek evladımızın kabiliyetini bile köreltme lüksümüz yoktur. Çünkü biz bu ülkenin evlatlarının enerjilerini boşa harcamadığında, birbirlerinin değil dünyanın karşısında durduklarında neleri başarabileceğinin, destek sağlandığında neleri alt edebileceğinin şahidiyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle 96 yıl önce Samsun’da hürriyet ateşini yakan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, milletimizin istiklal ve istikbal yolculuğunda ona eşlik eden silah arkadaşlarını, yokluk ve yoksulluk içinde verdiği mücadeleden birliğe ve birbirlerine sarılarak zaferle çıkan ecdadımızı ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Şuur, idrak ve nitelikleri ile gurur kaynağımız olan ve en büyük zenginliğimiz olarak gördüğümüz, Cumhuriyetimizi yaşatma ve yüceltme mesuliyetini tevdi ettiğimiz, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve tüm milletimizin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”
  • Paylaş

Haberler & Duyurular