Recep Konuk; Başkaları Nutuk Atar, Konya Şeker Halden Anlar

 

Konya Şeker’in Türkiye’de ve dünyada ulaştığı güç itibariyle rakamların esiri olmak yerine, artık rakamların efendisi olduğunu söyleyen Pankobirlik Genel Başkanı Recep Konuk, Konya Şeker’in en büyük özelliğinin halden anlamak ve derde derman üretmek olduğunu belirtiği açıklamasında “biz sözde değil özde üreticinin yanındayız” dedi.

Konya Şeker modelinin esasının üreticinin işini büyütmek olduğunu ifade eden Konuk, fabrikaların araç, üreticinin daha çok üretmesinin amaç olduğunu söyledi. Konya Şeker’in büyüme stratejisinin büyüyerek büyütmek olduğunu vurgulayan Konuk, insana dokunan ortaklarını da büyüten modelin Konya Şeker modeli olduğunu belirtti. Büyüme modelini insan merkezli oluşturan Konya Şeker’in sözde değil özde üreticinin yanında olduğunu söyleyen Konuk,  “Konya Şeker’i tüm iktisadi işletmelerden ayıran en önemli özelliği halden anlaması, anlamakla da kalmayarak üstüne düşenin gereğini ihtiyaç anında ve ihtiyaç duyulduğunda yapmasıdır” dedi. Her bayram öncesinde üreticilere verdikleri bayram avansı uygulamasını Konya Şeker’in varlık sebebinin hayata taşınması olarak gördüklerini söyleyen Konuk, Kurban Bayramı öncesi de ihtiyaçlarının karşılanması için üreticilere 31.8 milyon liralık avans dağıtacaklarını açıkladı. Pazartesi(Bugün) günü üreticilerin banka hesaplarına yatan 31.8 milyon liralık nakdi avansla birlikte Konya Şeker, üreticilere bu kampanya döneminde bugüne kadar ayni ve nakdi olmak üzere 219 milyon 900 bin liralık ödeme gerçekleştirmiş oldu. Ödemelerin 73 milyon 838 bin 665 lirasını gübre, tohum, ilaç ve Torku ürünleri, 41 milyon 684 bin 722 lirasını akaryakıt, 104 milyon 376 bin 671 lirasını da nakdi avans oluşturdu.

Konya Şeker’in ülke tarımına ve bölge ekonomisine ciddi anlamda büyük yatırımlar kazandırdığını vurgulayan Konuk, bu yatırımlardan Soma ile Sivas Kangal Termik Santrali’ni kurumun kasasından bir kuruş çıkmadan Konya Şeker’in ticari itibarı ve ekonomik başarısından kaynaklı güven sayesinde üreticilere kazandırdıklarını söyledi. Konuk, enerji yatırımlarının yanı sıra üreticinin daha çok patates ekmesine imkân sağlayacak Patates Nişastası Tesisi ile bölge hayvancılığına sıçrama yaptıran ve üreticilerin hayvancılıktan daha çok para kazanmalarını sağlayan Et-Süt Entegre Tesislerini de işletmeye aldıklarını belirterek şunları söyledi;
“Bunların hepsi büyük projeler, dünyanın her şirketi her sanayi devi için büyük projeler. Bahsettiğimiz yatırımlar birkaç milyar dolarlık yatırımlar. Bu büyük projelere rağmen Konya Şeker üreticiye yönelik mesuliyetlerini sanki yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar yapmıyormuşçasına eksiksiz yerine getirdi. Hem ürün bedeli ödemelerimiz hem de üreticiye yönelik desteklerimiz aynı şekilde devam etti. Hatta avans ödemelerinde üreticinin içinde bulunduğu şartlara göre erken ödemeler bile gerçekleştirdik. Bununla da kalmadık ürün fiyatlarında ülkemizde ürüne en iyi fiyatı veren kurum olmaya devam ettik.

Bu iki hususun göstergesidir. Birincisi, Konya Şeker’in ulaştığı gücün göstergesidir. İkincisi halden anlamanın ve Konya Şeker’in öncelik sıralamasında üreticinin en önde yer aldığının göstergesidir. Konya Şeker’in birinci önceliği üreticidir. Konya Şeker bugün ulaştığı güç itibarıyla hem avans uygulamasıyla üreticinin bugünkü ihtiyacına cevap üretiyor, ihtiyaç anında üreticinin yanında oluyor, hem de yaptığı yatırımlarla üreticinin gelecekteki bayramları daha bir bayram gibi geçirmesi için onların daha çok üreteceği, daha çok kazanacağı zemini inşa ediyor. Bizim için geleceği inşa etmek ne kadar önemliyse üreticinin bugününde de üreticiye el uzatmak o kadar önemlidir. Konya Şeker’de üretici söz konusu olunca, üreticinin ihtiyaçları söz konusu olunca her şey teferruat haline gelir. Önce üreticiye ve üretime destek planlanır ondan sonra diğer işlere bakılır. Önümüz kurban bayramı. Bu topraklardaki herkes gibi üreticinin de bayramları kaygıdan hele hele maddi kaygılardan uzak karşılamaya hakkı var. Bu ülkenin en muteber insanları olan üreticilerin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kurban ibadetini yerine getirememek gibi bir endişeye kapılmasına Konya Şeker olarak biz müsaade edemeyiz, bu güne kadar etmedik, bundan sonra da etmeyiz.

Biz üreticimizin, evlatlarının karşısında boynunun bükülmesine izin veremeyiz. Bizim çiftçilerimizin çocukları da herkesin çocukları kadar kıymetli ve onlar da bayramlarda sevinmeyi, sevindirilmeyi hak ediyor. Çünkü çok çalışıyor, çok üretiyor ve bu ülkeye herkesten çok değer katıyorlar. Konya Şeker için üreticilerimizin yüzündeki tebessüm ile onların evlatlarının yaşadığı bayram coşkusu ve üreticilerimizin hanelerinde bayramların bayram gibi geçmesi her türlü ticari başarıdan, binlerce fabrikadan daha kıymetlidir. On binlerin yüzündeki gülümseme, on binlerce hanedeki huzur her şeyden değerlidir. Her bayramda olduğu gibi bu bayramda da üreticimize sunduğumuz desteğin hem üreticilerimizin hem de ailelerinin bayram sevincine coşku katmasını, derde derman olmasını, Yüce Allah (C.C)’ın sağlık ve huzur içinde daha nice bayramlara hepimizi eriştirmesini temenni ediyor, tüm üreticilerimizin mübarek Kurban Bayramlarını kutluyorum.”

  • Paylaş

Haberler & Duyurular